HomeFrancja – Myto

  Francji Myto

  Francji Myto by Travel Information Europe

  We Francji opłaty za przejazd pobierane są na większości autostrad. Dzięki temu przydatne jest wcześniejsze uzyskanie informacji o opcjach i opcjach płatności. Wymieniliśmy wszystkie informacje o opłatach drogowych we Francji.

  Stawki opłat

  Aktualne stawki oficjalne oraz pełne trasy i kategorie można znaleźć w kalkulatorze opłat: autoroutes.fr/mobile/itineraires.htm(Francuski) lub autoroutes.fr/en/routes.htm (angielski).

  Klasy taryf we Francji

  • Francja stosuje klasy taryfowe do obliczania opłat za przejazd autostradami francuskimi. Normalny samochód osobowy mieści się w klasie 1, samochód z przyczepą kempingową w klasie 2. Zobacz dokładnie, w jaki sposób są klasy taryfowe, abyś mógł obliczyć koszty przejazdu za podróż do Francji.
  • Większość autostrad we Francji to drogi płatne.
  • Istnieją także mosty płatne i tunele płatne.
  • Kategorie używane we Francji obowiązują na wszystkich płatnych drogach.

  Kategorie

  Szczegółowe informacje na temat kategorii można znaleźć na stronie autoroutes.fr/fr/classification-des-vehicules.htm

  Kategoria 1: samochody osobowe, samochody dostawcze, pojazdy kempingowe lub samochody dostawcze bez przyczepy iz przyczepą, gdzie najwyższy punkt pojazdu lub zespołu ma maksymalnie 2 metry, mierzony od podłoża (antena, schowek na narty, bagażnik dachowy lub bagażnik na dachu z rowerami, desek surfingowych lub łódki nie są wliczone w cenę).

  Kategoria 2: samochody osobowe, dostawcze, kempingowe lub dostawcze bez przyczepy iz przyczepą, gdzie najwyższy punkt pojazdu lub zespołu ma więcej niż 2 metry, ale nie więcej niż 3 metry, mierzony od podłoża (anteny, schowek na narty, bagażnik dachowy lub bagażnik dachowy z rowerami, desek surfingowych lub łódki nie są wliczone w cenę).

  Kategoria 3: pojazdy kempingowe, autobusy i pojazdy użytkowe na 2 osiach o wysokości powyżej 3 metrów lub maksymalnej dopuszczalnej masie (znajdującej się na świadectwie rejestracyjnym) ponad 3500 kg.

  Kategoria 4: pojazdy na 3 osiach lub więcej, o wysokości większej niż 3 metry lub o dopuszczalnej masie maksymalnej (znajdującej się na świadectwie rejestracyjnym) powyżej 3500 kg; zespoły pojazdów o wysokości większej niż 3 metry; zespoły pojazdów, w których pojazd ciągnący ma maksymalną dopuszczalną masę większą niż 3500 kg.

  Kategoria 5: silniki i trikes (również z przyczepą boczną lub przyczepą).

  Osoby niepełnosprawne

  • Samochody lub furgony należące do kategorii 2, ale które zostały w sposób oczywisty dostosowane i wyposażone w rejestrację na tablicy rejestracyjnej lub prawie jazdy dla osób niepełnosprawnych, są wliczane do kategorii 1.
  • Pojazd powinien być najlepiej widoczny z karty parkingowej dla niepełnosprawnych lub naklejki na wózek inwalidzki.
  • Należy pokazać europejską kartę inwalidzką.
  • W punktach poboru opłat możliwe jest rejestrowanie wymaganych dokumentów w kabinach dla załogowych. Dzięki automatycznym bramkom można poprosić o pomoc za pomocą przycisku informacyjnego. Aby uniemożliwić dyskusję w punkcie poboru opłat, przydatne może być przyniesienie odbitki zawierającej informacje dla osób niepełnosprawnych. Plik PDF do tego jest dostępny na stronie autoroutes.fr/fr/classification-des-vehicules.htm (kliknij “Télécharger le dépliant détaillé”).
  • Obozowicze o maksymalnej dopuszczalnej masie większej niż 3500 kg zawsze zaliczają się do kategorii 3.

  Skrzynie dachowe

  • Akcesoria takie jak bagażnik dachowy lub bagażnik dachowy nie mają wpływu na obliczenie całkowitej wysokości i taryfy. Dotyczy to również automatycznych bramek.
  • W przypadku obliczenia niewłaściwej taryfy możliwe jest włączenie pomocy przez domofon w automacie biletowym. W przypadku odzyskania kwoty, która mogła zostać przepłacona, można skontaktować się z odpowiednią firmą pobierającą opłaty (również później). Dane kontaktowe znajdują się na bilecie. Ważne jest, aby wysłać bilet jako dowód do firmy pobierającej opłaty.

  Jak płacić za przejazd we Francji

  • Możesz zapłacić gotówką w automacie w większości punktów poboru opłat. W niektórych automatach można wyrzucać monety do kosza. Zwróć uwagę na niebieskie monety z monetami, tutaj możliwa jest płatność gotówkowa. Uwaga: niektóre firmy pobierające opłaty akceptują tylko monety od 10 centów i banknoty do 20 €.
  • W bramach, w których są zaznaczone pomarańczowe “t” i zielona strzałka, wszyscy mogą iść.
  • Obsługiwane bramki opłat za przejazd stają się mniej powszechne, ale jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możesz poprosić o pomoc za pomocą przycisku.
  • Za pomocą karty kredytowej (PIN nie jest wymagany) można płacić przy wszystkich bramkach, z wyjątkiem tych wyłącznie dla télépéage (oznaczone tylko pomarańczowym “t”). Akceptowane są karty Visa i Mastercard. Aby mieć pewność, weź gotówkę na wypadek, gdyby karta kredytowa nie działała.
  • Zapłata za pomocą przedpłaconej karty kredytowej (carte de crédit prépayée) nie jest możliwa.
  • Na (wciąż) bardzo ograniczonej liczbie przejazdów można płacić tylko w automatach z kartą kredytową lub za pośrednictwem télépéage, więc nie gotówką ani holenderską kartą bankową. Tak jest na przykład na odcinku A63 z Irun do Bordeaux. Jeśli to prowadzi do problemów, ponieważ na przykład tylko gotówka jest pod ręką, pomoc można uzyskać za pośrednictwem domofonu.
  • Istnieją plany przejścia na elektroniczną opłatę za przejazd bez opłat za przejazd w celu promowania przepływu. Dalsze informacje nie są jeszcze znane.
  • Uwaga: W praktyce, klasyfikacja kempingów czasami idzie nie tak z automatycznymi bramkami. Dlatego, jeśli to możliwe, wybieraj obsadzoną podjazdem. Jeśli nie jest obecny, możliwe jest sprawdzenie kwoty i kategorii przy bramce oraz, jeśli to konieczne, skontaktowanie się z interkomem, jeśli nie jest to prawidłowe.

  Badge Télépéage

  • Dzięki elektronicznemu pudełku (badge télépéage) w samochodzie możesz automatycznie płacić za przejazd we Francji. Możesz użyć tej odznaki za specjalną bramę Télépéage (Liber-t), dzięki której możesz zaoszczędzić długie czasy oczekiwania w sezonie.
  • Dostępne są dwa różne identyfikatory opłat: 1. Tolbadge Francja, Hiszpania, Portugalia i 2. Tolbadge Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy.
  • Za znaczek można również zapłacić na kilkuset parkingach i garaże parkingowe we Francji, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.
  • Często bramy opłat zarezerwowane tylko dla pojazdów typu Liber-t przechodzą (z przyczepami lub przyczepami kempingowymi), które nie przekraczają dwóch metrów. Najnowsze bramki Liber-t rozpoznają wyższe pojazdy i przyczepy.
  RENT A CAR