Travel Information Europe
Travel InformationEUROPE · 21 COUNTRIES
🇫🇷 FR 95 2,182 € +0,009 🇩🇪 DE 95 2,053 € −0,046 🇮🇹 IT Diesel 2,251 € −0,010 🇩🇪 Germany: ~17 ct/l off fuel until 31 December 🇦🇹 AT 95 1,777 € −0,013 🇪🇸 ES 95 1,785 € −0,004 🇫🇷 EV road trip France: 195k+ chargers 🇵🇱 PL 95 1,570 € −0,121 🇳🇱 NL 95 2,462 € +0,030 🇬🇷 GR Diesel 2,120 € −0,025 🇧🇪 Belgium 2027 toll vignette 🇨🇭 CH winieta CHF 40 🇦🇹 AT 10 dni 12,80 € 🇫🇷 FR 95 2,182 € +0,009 🇩🇪 DE 95 2,053 € −0,046 🇮🇹 IT Diesel 2,251 € −0,010 🇩🇪 Germany: ~17 ct/l off fuel until 31 December 🇦🇹 AT 95 1,777 € −0,013 🇪🇸 ES 95 1,785 € −0,004 🇫🇷 EV road trip France: 195k+ chargers 🇵🇱 PL 95 1,570 € −0,121 🇳🇱 NL 95 2,462 € +0,030 🇬🇷 GR Diesel 2,120 € −0,025 🇧🇪 Belgium 2027 toll vignette 🇨🇭 CH winieta CHF 40 🇦🇹 AT 10 dni 12,80 €
🇬🇷 Przewodnik: Grecja

Ceny paliw w Grecji 2026: EKO, Shell, Avin, PATHE A1

Greckie paliwo w sredniej UE. EKO i Shell na PATHE A1, Avin i Eteka tansze. Wyspy drozsze; karty i portal na zywo.

⚡ Szybka odpowiedź

Grecja: droga benzyna, ON posrodku: 2,20 €/l Pb 95 i 2,12 €/l ON. Marki: EKO (Hellenic), Shell, BP, Avin, Eteka. Najtansze: Avin i male niezalezne. Wyspy 5-15 centow drozsze. Portal na zywo: fuelprices.gr.

Ceny paliw

Aktualizowane:

Krajowe ceny srednie i najtansze stacje, ktore znalezlismy w Grecja.

Benzyna 95

2,203€/L

0.0% vs poprzedni tydzien

Olej napedowy

2,120€/L

-1.2% vs poprzedni tydzien

LPG / Autogaz

1,127€/L

+4.8% vs poprzedni tydzien

Najtansze prefektury

PrefekturaBenzyna 95Olej napedowyLPG / Autogaz
Imathia2,1662,0871,065
Florina2,1732,1551,102
Arta2,1772,0931,094
Kozani2,1782,1031,091
Chios2,1812,0881,349
Thessaloniki2,1822,1011,114
Attica2,1832,0951,111
Preveza2,1832,1031,078
Serres2,1862,1081,102
Achaia2,1882,1091,124

Zrodlo: fuelprices.gr - Ministry of Development (DI.M.E.A.)

Na tej stronie

Aktualne ceny paliw

Grecka benzyna nalezy do drozszych w UE, a ON lezy blizej srodka. Ta roznica wynika wprost z akcyzy: 700 € za 1000 litrow na benzynie wobec 410 na ON. Korytarz Ateny-Saloniki na A1/PATHE z cenami standardowymi; greckie wyspy 5-15 centow drozej przez logistyke promow, najwyzej na odleglych wyspach Egejskich. Marki: EKO (Hellenic Petroleum, ~1650 stacji, lider), Shell, BP, Avin (low-cost), Eteka. Niezalezne stacje powszechne na wsi, czesto najtansze.

Grecja ma transparentny portal oficjalny: fuelprices.gr (Obserwatorium Cen Min. Rozwoju) wymusza regularne deklaracje cen, narzedzie konsumenckie z wyboru. Biuletyn UE - srednia krajowa w poniedzialki.

PaliwoEUR/lUwagi
Pb 952,20 €/lStandardowa benzyna
98powyżej Pb 95Premium, dopłata zależy od marki
Olej napedowy2,12 €/lStandardowy olej napedowy
LPG (Autogaz)1,13 €/lLPG / Autogas
AdBluewyraźnie poniżej dieslaNa wiekszosci stacji z olejem napedowym; kanister kosztuje kilka razy wiecej niz pompa

Grecja w porownaniu z krajami sasiednimi

Grecja w porównaniu z krajami sąsiednimi (aktualne średnie krajowe):

PaliwoGrecjaWłochy
Diesel2,12 €/l2,25 €/l
Benzyna 952,20 €/l2,03 €/l

Strategia tankowania dla podroznych

Najlepsza strategia w Grecji: uzyj fuelprices.gr dla najtanszej pobliskiej - zwykle Avin lub niezalezna 5-10 centow ponizej marek. Na A1/PATHE i A2/Egnatia kazdy MOP z malym narzutem. Greckie wyspy: tankuj przy portach promow (najwieksza konkurencja), nie w odleglych wsiach. Granica z Bulgaria ceny podobne; brak arbitrazu.

Koszty typowych tras

Dla samochodu osobowego zuzywajacego 6 l/100 km. Pomnoz litry przez cene oleju napedowego z tabeli na gorze tej strony, ktora odswieza sie automatycznie:

TrasaDystansPaliwo
Athens - Thessaloniki (A1/PATHE)510 km31 l
Athens - Patras (A8)215 km13 l
Thessaloniki - Ioannina (A2)260 km16 l
Thessaloniki - Alexandroupoli (A2)340 km20 l
Patras (ferry from IT) - Athens215 km13 l

Metody platnosci

Visa, Mastercard, Maestro and American Express are accepted at every brand station. Contactless payment without PIN is standard (up to 50 €). Apple Pay and Google Pay accepted. Fuel cards: DKV, UTA, Routex, Shell Card and major brand cards all accepted at brand stations.

LPG i AdBlue

LPG / Autogas

Siec LPG jest umiarkowana (ok. 700 stacji). Markowe stacje oferuja autogaz. Zwykle 35-45 procent taniej za km niz benzyna po uwzglednieniu 30 procent wyzszego zuzycia.

AdBlue

Dostepny na praktycznie kazdej nowoczesnej stacji z olejem napedowym. Pompy hurtowe dla ciezarowek powszechne na MOP autostradowych. Nowoczesne auto Euro 6 zuzywa AdBlue na poziomie okolo 3-5 procent zuzycia oleju napedowego; zbiornik 8-33 litrow wystarcza wiec na okolo 5.000-15.000 km (ADAC). Wiekszy kanister albo uzupelnienie luzem w warsztacie kosztuje mniej za litr niz mala butelka. Ceny AdBlue nie sa w Europie ani regulowane, ani publikowane, sprawdz wiec cene przed zakupem.

Grecki rynek paliw: marki i gracze

Grecja ma jeden z najbardziej skoncentrowanych rynków paliw w Europie. Dwie krajowe rafinerie pokrywają ponad 85% krajowego zużycia:

Motor Oil Hellas (rafineria w Koryncie):

  • Największa grecka rafineria, lokalizacja Agioi Theodoroi koło Koryntu
  • Marki: Coral, Avin (sieci stacji)
  • Dystrybucja paliw: dominująca na Peloponezie i w Grecji Środkowej

Hellenic Petroleum (ELPE):

  • Druga największa, lokalizacja Aspropyrgos koło Aten i Salonik
  • Marki: EKO (dawniej państwowa sieć grecka), BP Greece (licencja)
  • Lider rynkowy w regionie Aten i północnej Grecji

Marki międzynarodowe (uzupełnienie importu):

  • Shell: mniejsza obecność, głównie na autostradowych MOP-ach
  • AVIA: sieć szwajcarska, umiarkowana obecność grecka
  • Elin Verd: mniejsza niezależna sieć grecka
  • JetOil: niezależna grecka sieć, głównie wiejska

Poziom cen według marki (reguła kciuka):

  • EKO, BP Greece, Shell: premium, wyższej jakości dodatki paliwowe, 2-5 groszy/l drożej
  • Coral, Avin, AVIA: średnia półka
  • Niezależne stacje (Elin Verd, JetOil, DimStar): 3-8 groszy/l taniej
  • MOP-y autostradowe: 5-15 groszy/l dopłata nad cenami miejskimi

Fuelprices.gr: oficjalny grecki portal cen z Ministerstwa Gospodarki. Aktualizowany co tydzień ze wszystkimi 5500+ greckimi stacjami. Dla polskich kierowców mniej istotny niż Waze/GasBuddy (grecki z niektórymi menu angielskimi), ale najbardziej wiarygodne źródło różnic cen lokalnych.

Wyspy vs kontynent: różnice cen wyjaśnione

Greckie wyspy płacą znacznie wyższe ceny paliw niż kontynent, z prostego powodu: każda wyspa musi otrzymać całe swoje paliwo cysterną. Wyjątkiem jest Kreta, która ma własne połączenie dystrybucyjne z rafinerią Aspropyrgos.

Typowy narzut według wyspy (2026, w porównaniu do średniej ateńskiej):

WyspaNarzut na benzynęPowód
Kreta (Wschód)+2-5 groszyWłasna dystrybucja z Heraklionu
Kreta (Zachód)+3-6 groszyChania ma własny port
Rodos+6-10 groszyTygodniowa dostawa cysterną
Kos+7-11 groszyMały port, średnia częstotliwość promów
Korfu+5-8 groszyPołączony z Włochami, konkurencyjny
Santorini+12-18 groszyWulkaniczne klify, bardzo droga dostawa
Mykonos+10-15 groszyWysoki dopłata turystyczna plus dostawa
Naxos, Paros+6-10 groszyGłówne przejście Cyklad
Karpathos, Astypalea+15-20 groszyOdległe, tygodniowe promy
Kefalonia, Zakynthos+5-8 groszyPorty jońskie

Dlaczego Santorini jest tak drogie: wyspa nie ma głębokowodnego portu. Paliwo dociera przez pomost Fira ciężarówkami-cysternami (40-tonowymi), co oznacza 3-4 przeładunki na dostawę. Dodatkowo stacje Santorini są nieliczne (około 6-8 na całej wyspie), co zmniejsza presję konkurencyjną.

Praktyczna konsekwencja dla polskich roadtripów na wyspy:

  • Napełnij zbiornik na kontynencie przed promem (Attyka, wybrzeże Peloponezu)
  • Na dużych wyspach (Kreta, Rodos): stacje w głębi lądu tańsze niż w portach
  • Na Cykladach (Santorini, Mykonos): zminimalizuj zużycie ze względu na ceny
  • Na rundach kilku Cyklad: na każdej wyspie tankuj tylko tyle, ile trzeba do następnego portu

Akcyza EFK i sposób kształtowania się cen

Dwie części greckiej ceny na dystrybutorze są ustalone ustawowo i nie zmieniają się wraz z ceną:

SkładnikEUR/litr
EFK, benzyna 950,70 €/l
EFK, ON0,41 €/l

Oba to stałe kwoty na litr według Narodowego Kodeksu Celnego (ustawa 5222/2025, wcześniej 2960/2001). Do ceny produktu i akcyzy dochodzi VAT 24%, jedna z najwyższych stawek podstawowych w UE, więc udział podatku rośnie automatycznie wraz z ceną. Wyspy mają obniżony VAT 13% na niektóre kategorie, ale nie na paliwo: VAT paliwowy jest jednolity w całym kraju.

Grecka akcyza na benzynę jest wysoka jak na standardy UE: 700 € za 1000 litrów wobec unijnego minimum 359. Akcyza na olej napędowy leży znacznie bliżej dolnej granicy, 410 wobec minimum 330. Ta różnica między nimi tłumaczy, dlaczego benzyna i ON są w Grecji bardziej oddalone od siebie niż w większości UE.

SkładnikBenzyna 95 (EUR/l)ON (EUR/l)
Akcyza (stała na litr)0,700 (32%)0,410 (19%)
VAT (24%)0,426 (19%)0,410 (19%)
Koszt produktu i marża1,077 (49%)1,300 (61%)
Cena na dystrybutorze teraz2,2032,120

Przeliczane przy każdym buildzie z aktualnej ceny. Akcyza to stała kwota na litr, więc jej udział spada, gdy cena rośnie.

Cała reszta to koszt rafinacji i marża, a te zmieniają się co tydzień: greckie władze pozwalają na korekty w każdy poniedziałek i większość sieci z tego korzysta. Aktualna wartość jest w tabeli na żywo na górze tej strony.

Ważne dla polskich kierowców:

  • EFK różni się w UE: grecka akcyza na benzynę, 0,70 €/l, jest znacznie wyższa od polskiej (około 0,36 €/l), a na ON, 0,41 €/l, również wyższa. To jeden z powodów, dla których Grecja jest przy dystrybutorze droższa od Polski
  • VAT 24% jest wysoki, ale niższy niż Norwegia 25% lub Węgry 27%
  • Diesel jest uprzywilejowany w Grecji przez niższą akcyzę - dlatego różnica diesel-benzyna jest większa niż w Polsce (około 10-15 groszy zamiast 5-8)
  • Cotygodniowe korekty cen: greckie władze pozwalają na korekty w każdy poniedziałek, większość sieci to robi

Ewolucja cen 2020-2026:

  • 2020: średnia cena benzyny 1,45 €/l (dołek pandemii)
  • 2022: szczyt 2,40 €/l (wojna na Ukrainie)
  • 2024: spadek do 1,85 €/l (stabilizacja)
  • 2026 (obecnie): 1,85-2,00 €/l benzyna, 1,70-1,85 €/l diesel

Praktyczne wskazowki

  • Znajdz najtansza aplikacja: fuelprices to narzedzie konsumenckie z wyboru.
  • Unikaj MOP autostradowych: doplata 5-15 centow za litr wobec stacji w miastach.
  • Miej zapasowa karte: rzadkie awarie preautoryzacji na stacjach bezobslugowych.
  • Taktyka graniczna sie oplaca: patrz sekcja o granicach w strategii.
  • Uzyj aplikacji markowych: cena czlonkowska zwykle 2-5 centow ponizej pompy.

Zrodla

  • EU Weekly Oil Bulletin: energy.ec.europa.eu/data-and-analysis/weekly-oil-bulletin_en
  • fuelprices.gr: official Greek price observatory
  • Aplikacje markowe (TotalEnergies, Q8, Shell, Esso itd.) dla cen czlonkowskich

Ceny paliw w innych krajach europejskich

Zobacz wszystkie 21 krajów →

Często zadawane pytania

140?". Het antwoord eronder gebruikt set:html om dezelfde reden. De inhoud komt uit onze eigen content-collectie, niet van bezoekers. --> Ile kosztuje paliwo w Grecji?
Greckie srednie mid 2026: ~2,20 €/l Pb 95, 2,12 €/l ON, premium 100 oktan 6-8% powyzej 95, LPG 1,13 €/l gdzie dostepny. Greckie wyspy 5-15 centow drozej niz lad staly.
140?". Het antwoord eronder gebruikt set:html om dezelfde reden. De inhoud komt uit onze eigen content-collectie, niet van bezoekers. --> Gdzie sa najtansze stacje w Grecji?
Avin (siec low-cost) i niezalezne zawsze najtansze, czesto 5-10 centow ponizej marek. EKO (Hellenic Petroleum, lider z ~1650 stacjami) zwykle w medianie. Na wyspach: blizej portu - taniej.
140?". Het antwoord eronder gebruikt set:html om dezelfde reden. De inhoud komt uit onze eigen content-collectie, niet van bezoekers. --> Czy Grecja ma oficjalny portal cen na zywo?
Tak. fuelprices.gr to oficjalne Obserwatorium Ministerstwa Rozwoju, z obowiazkowa deklaracja cen. Najczesciej uzywane narzedzie konsumenckie, z mapa i wyszukiwarka. Aplikacje EKO, Shell i BP z cenami stacji.
140?". Het antwoord eronder gebruikt set:html om dezelfde reden. De inhoud komt uit onze eigen content-collectie, niet van bezoekers. --> Czy stacje za granica sa tansze?
Grecja graniczy z Bulgaria (UE, nieco tansza), Macedonia Polnocna i Albania (poza UE, mieszane). Prom z Wloch (Patras-Bari/Ancona) laczy z podobnymi cenami wloskimi. Dla wiekszosci decyzje sa w Grecji.
140?". Het antwoord eronder gebruikt set:html om dezelfde reden. De inhoud komt uit onze eigen content-collectie, niet van bezoekers. --> Czy greckie stacje sa bezpieczne dla turystow noca?
Tak. Markowe na A1/PATHE, A2/Egnatia, A8 24/7 z CCTV. Samoobsluga standardem w miastach, pelna obsluga czesta na wsi. Karty zagraniczne zblizeniowo do 50 € bez PIN. Na wyspach godziny nocne sie roznia; glowne wyspy egejskie z 24/7 stacjami przy portach.